top of page

V60 Dripper ile Kahve Nasıl Demlenir?

Güncelleme tarihi: 28 Oca

 Dripper ile Kahve Nasıl Demlenir?

V60 Dripper, ısıya dayanıklı cam eşya üretiminde uzmanlaşmış bir Japon şirketi olan Hario tarafından geliştirilmiştir. V60 ilk olarak 2005 yılında piyasaya sürüldü ve benzersiz koni şeklindeki tasarımı ve temiz ve karmaşık bir fincan kahve üretebilmesi sayesinde özel kahve dükkanları ve evde kahve demleyen kahve tutkunları arasında hızla popülerlik kazandı.

V60 Dripper
V60 Dripper

V60, adını 60 derecelik açıya sahip koni şeklindeki tasarımından alıyor. Koninin alt kısmındaki büyük delik, kahvenin filtreden daha hızlı akmasını sağlarken, iç kısmındaki spiral kanallar kahve telvelerinin çalkalanmasına ve daha fazla aromanın çıkarılmasına yardımcı olur.

V60'ın en önemli özelliklerinden biri, birlikte kullanılan ince kağıt filtreler sayesinde temiz ve parlak bir fincan kahve üretebilmesidir. Bu filtreler, iyi bir akış hızı sağlamak ve demlenmiş kahvedeki tortu ve yağları gidermek için tasarlanmıştır, bu da daha temiz ve berrak bir kahve demlenmesini sağlar.

V60, sadeliği ve öğütme boyutu, su sıcaklığı ve demleme süresi gibi çeşitli demleme değişkenlerini kontrol edebilmesi nedeniyle kahve tutkunları arasında popüler bir seçim haline geldi. Ayrıca, farklı kahve çekirdeklerinin lezzetlerini ve özelliklerini sergileme yeteneği nedeniyle kahve dükkanları ve kavurucular arasında çok tercih edilen bir ekipman haline geldi.

V60 Dripper
V60 Dripper

V60 ile kahve hazırlamak için ideal kahve/su oranı, kişisel tat tercihlerinize ve kullandığınız kahve çekirdeklerinin türüne bağlı olacaktır. Bununla birlikte, iyi bir başlangıç ​​noktası, her 15 mililitre su için 1 gram kahve anlamına gelen 1:15 oranını kullanmaktır. Bu, her bir fincan kahve (250 mililitre) için yaklaşık 16,7 gram kahveye ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

Kahve-su oranını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin, daha sert bir kahve tercih ediyorsanız, daha yüksek kahve/su oranı kullanabilirsiniz. Daha hafif bir kahve tercih ederseniz, daha düşük bir oran kullanabilirsiniz.

Kahve-su oranının demlenmiş kahvenizin tadını etkileyebilecek faktörlerden sadece biri olduğunu unutmamak önemlidir. Diğer faktörler arasında kahve çekirdeklerinin türü ve kalitesi, kavurma seviyesi, öğütme boyutu ve demleme süresi yer alır. Farklı oranları denemek ve bu diğer faktörleri ayarlamak, tat tercihleriniz için mükemmel demlemeyi bulmanıza yardımcı olabilir.


İşte V60 kullanarak kahve yapmak için bir tarif;

İçindekiler:

 • 15-18 gram taze çekilmiş kahve çekirdeği

 • 250 mililitre sıcak su (yaklaşık 94 °C)

 • *Filtrelenmiş su

Teçhizat:
V60 Dripper
V60 Dripper
 • V60 Coffee Dripper

 • V60 Kağıt Filtre

 • Tartı

 • Öğütücü

 • Su ısıtıcısı

 • Kupa veya sürahi

 • Zamanlayıcı

Talimatlar:
 1. V60'ı kupanızın veya sürahinizin üzerine yerleştirin.

 2. Kağıt filtrenizi V60' ın içine yerleştirdikten sonra kağıtsı tadı gidermek ve V60'ı ısıtmak için filtreyi sıcak suyla durulayın. Durulama suyunu atın.

 3. Kahve çekirdeklerini öğütücüye koyun ve toz şekere benzer şekilde orta-ince bir dokuya kadar öğütün.

 4. Öğütülmüş kahveyi V60' ın içine yerleştirdiğiniz kağıt filtrenin üzerine dökün.

 5. Kupayı veya sürahiyi teraziye koyun ve terazinin darasını sıfıra getirin.

 6. Filtredeki telvelerin üzerine, onları doyurmaya yetecek kadar az miktarda (genellikle bu ölçü eklediğiniz kahve miktarının 2 katı kadar su şeklindedir) sıcak su dökün. Kahveniz üzerinde "blooming" (çiçeklenme) olarak tabir edilen baloncuklar meydana gelecektir. Bu baloncukların miktarı kahvenizin tazeliğine göre değişkenlik gösterir. Kahvenin 30 saniye süresince çiçeklenmesi ve gaz çıkışının tamamlanması için bekleyin.

 7. Kalan sıcak suyu kahvenin üzerine yavaşça dairesel hareketlerle dökün ve suyu kahveye eşit olarak dağıtmaya çalışın.

 8. Su kahveden geçerken kupada veya sürahide toplanacaktır.

 9. Suyun tamamı kahveden geçtikten sonra, filtreyi ve telveyi atın.

 10. Kahveyi hafifçe karıştırın ve içilebilir bir sıcaklığa soğumaya bırakın.

Opsiyonel: Deveboynu çaydanlığınız varsa sıcak suyu daha hassas ve kontrollü dökmek için kullanabilirsiniz. Bu, suyu daha iyi dağıtmanıza ve daha dengeli bir fincan kahve elde etmenize yardımcı olabilir.

V60 ile demlenmiş kahvenizin tadını çıkarın!

V60 Dripper ile Kahve Nasıl Demlenir?

Kahveniz için su seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler; V60 Dripper ile Kahve Nasıl Demlenir

Kahve demlemek için kullandığınız suyun türü, son fincanınızın tadı ve kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

 • Sertlik: Kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından yüksek olan sert su, kahvenizin tadını etkileyebilir ve ayrıca kahve makinenizde zamanla birikmeye neden olabilir. Öte yandan yumuşak su, kahve çekirdeklerinin tüm lezzetini çıkarmak için yeterli minerallere sahip olmayabilir.

 • pH: Suyun pH değeri kahvenizin lezzetini de etkileyebilir. Nötr pH değerine sahip (yaklaşık 7) su genellikle kahve yapmak için en iyi su olarak kabul edilir. Çok alkali (yüksek pH) olan su, tatsız veya ekşi bir kahve ile sonuçlanabilirken, çok asitli (düşük pH) su, ekşi veya acı bir kahve ile sonuçlanabilir.

 • Klor: Klor genellikle musluk suyuna dezenfektan olarak eklenir, ancak kahvenizin tadını etkileyebilir. Musluk suyunuz güçlü bir klor tadına sahipse, kahve yapmak için kullanmadan önce şişelenmiş su kullanmanız veya musluk suyunu filtre etmeniz önerilir.

Genel olarak, kirlilik içermeyen ve nötr bir pH değerine sahip taze, temiz su kullanmak en iyisidir. Musluk suyunuzu filtrelemek, istenmeyen safsızlıkları gidermeye ve kahvenizin tadını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Şişelenmiş su da kullanabilirsiniz, ancak kahve demlemeye uygun olduğundan emin olmak için etiketi kontrol ettiğinizden emin olun.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page